Quantcast
Channel: PEPERMINT
Viewing all 281 articles
Browse latest View live

HANA STUPICA • NOČEM BITI SKRIVNOSTNEŽ, SKRIT ZA SVOJIM DELOM

$
0
0
Ježevec.
Ko je bila Hana majhna, je želela biti baletka. Njeni otroški želji navkljub so jo vsi spraševali, ali bo tudi ona risala, ali bo tudi ona slikarka tako kot mami, babica in dedek. Tako pač je, če si rojen v znano umetniško rodbino Stupica. A mini Hana je vsem po vrsti odgovarjala, da ne bo, ker v tem poklicu ni denarja.

"Kot otrok sem bila veliko pametnejša kot zdaj," se zasmeji, ko na jesenski večer sediva pod kostanjem pred Tozdom. Vse sorte jo sprašujem, to visoko, temnolaso punco, ki nas od prelomne Rokavičke – slikanice, za katero je leta 2014 pri komaj šestindvajsetih prejela Smrekarjevo nagrado – navdušuje s svojimi ilustracijami, napolnjenimi z norimi detajli in razkošnimi barvami. 
To je Hana. Skotzi objektiv Nine Kurnik. 
HOTELA JE BITI BALERINA, NATO NOTRANJA OBLIKOVALKA. DANES TUDI ONA RIŠE.
Risala je seveda že kot punčka. Pa so ti že takrat govorili, da lepo rišeš in da si nadarjena,  jo vprašam. "So, po drugi strani pa s tem, da živim v družini umetnikov, nikoli nisem bila omejena." Tako jo je mama, pokojna ilustratorka Marija Lucija Stupica, prvič 'vzela v roke'šele, ko se je Hana odločila za srednjo oblikovno šolo. Pred tem je namreč risala čisto po svoje. Šele takrat je začela razmišljati o tehniki in likovni teoriji. "Prej sem imela pač svoj štefalaj, no, včasih je bil dedkov, in sem tam čečkala." Tu jo ustavim, da mi razloži, da je štefalaj slikarsko stojalo. :)

Danes ni balerina, niti notranja oblikovalka, kar je sprva želela študirati. Njen svet so čopiči in barvice, pa tempere, pasteli, barvice, akvareli … Na koncu je torej vendarle sledila družinski tradiciji, a jo od mame, babice in dedka vendarle veliko loči. 
Hanin Mandril, s katerim se bo predstavila tudi na letošnje Bienalu ilustracije.
NEKOČ IN DANES: ZDAJ JE USTVARJALEC TUDI OBRTNIK
"Glavna razlika je najbrž ta, da sem jaz tudi malo obrtnik. Pozna se, da nisem študirala slikarstva, ampak vizualne komunikacije, ki ponujajo povsem drug princip razmišljanja o delu in trgu," pripoveduje. Njena generacija se je namreč že zgodaj zavedla, da se bo morala znati tudi prodati, predstaviti trgu.

"Še v devetdesetih, na primer, je bila scena razstav pri nas še močna. Danes je že zelo drugače. Moja babica in dedek sta v 50., 60., 70. letih lahko normalno živela. Lahko sta si vzela čas za svoje delo. Že pri moji mami pa sem videla, da se stvari spreminjajo. Danes pa je tempo dela povsem drugačen."
Taščica z rdečimi šolenci.
"NOČEM BITI SKRIVNOSTNEŽ, SKRIT ZA SVOJIM DELOM"
Morda se spreminja tudi naš pogled na življenje in delo slikarja, umetnika. Če so ti nekdaj veljali za nenavadneže, ki skriti pred svetom ustvarjajo v svojih ateljejih, je danes vedno več je takšnih, ki svoj ustvarjalni proces delijo na spletnih straneh, blogih in družbenih omrežjih. Tudi Hana se zaveda, da mora ven, v svet.  "Nočem biti skrivnostnež, skrit za svojim delom in se skrivati pred očmi javnosti. Če bi bilo tako, bi bilo, kot da me ni in da ne obstajam."

Tako kot Hanine ilustracije, je tudi njeno življenje polno malih, presenetljivih podrobnosti. Ko o njih govori, se zdi, da se njej vse skupaj ne zdi prav nič posebnega. Nam, ki občudujemo njeno delo, se zdi ravno nasprotno.
Zmaj Klavdij.
ŠE VEDNO SLIKA Z MAMINIMI BARVAMI IN ČOPIČI
Še vedno si namreč ni kupila pripomočkov za slikanje, uporablja mamine. "Tempere, pasteli, čopiči, vse je njeno," pravi Hana. Tudi tehnika, ki jo uporablja, je precej njena. Če je za  babico Marlenko značilna uporaba akvarela in tempere, Hana kombinira pastele, tempere, gvaš, akvarel in barvice. "Bolj mamin princip," doda.

Rokavička je bila Hanin prvi projekt po operaciji oči. "Pred tem sem imela kar nekaj težav, na eno oko sem imela -9 dioptrije." Vedno je veliko študirala zgodovino in kostume, a pravi, da si je po operaciji odprl nov svet. "Detajli in vzorci so moja stvar in ko sem kar naenkrat tako dobro videla, kar nisem mogla nehati z njimi."
Hanina ilustracija iz zgodbice Zajčkova hišica Anje Štefan.
ŽIVALI SO NJEN ZAŠČITNI ZNAK, BOLJ SO NEOBIČAJNE, BOLJE JE
Živali je rada risala že od nekdaj, zdaj pa so nekako postale njen zaščitni znak. Vse se je začelo z zajcem. Imela ga je doma, pa tudi samo sebe je vedno risala kot zajca. Zanimivo pri tem je, da se je tudi njena mama – pa tega Hana dolgo ni vedela – vedno risala v zajčji obliki.

Danes uživa v risanju neobičajnih živali, takšnih, ki jih pred tem še ni upodobila. Tako je nastal mandril, zagledala je njegovo sliko in osupnil jo je s svojimi divjimi barvami. Prav pred kratkim je dokončala ježevca, naslednji v vrsti je lenivec …
             
Naslovna  ilustracija Rokavičke.






RAZPRODANA "DIPLOMA"
Pri Rokavički pa so v ospredju klasične živali iz bajk, basni in pravljic. Medved, zajec, lisica … Ko je dobila nalogo, da ilustrira to ukrajinsko basen, je že nekaj časa risala manjša naročila za Mladinsko knjigo in otroški reviji Cicido in Ciciban. "Nato so mi, da bi se lotila diplome, dali material in rok pol leta, da dokončam Rokavičko."

Format Rokavičke so si uredniki zamislili kot čebelico, saj poznate tiste tanke kvadratne knjižice s čebelico na platnici. A Hana se je zakopala v delo in po nekaj mesecih prinesla skorajda dokončano knjigo. Ilustracije so bile prevelike za čebeličin format. Pa je v predprazničnih dneh izšla malce večja slikanica. In doživela čudovit odziv.
Lisica in rokavička.
PRI 26 LETIH Z RAZPRODANO SLIKANICO IN PRESTIŽNO NAGRADO 
"Prva naklada je bila razprodana v enem mesecu, prejela sem tudi nagrado. Vse skupaj je bil zame velik šok," se spominja Hana, ki svojega dela ne poveličuje, enostavno ga želi le opraviti najbolje, kot zna. Če je treba, se zapre v karanteno in dela po 18 ur na dan. Tako je bilo tudi pri Rokavički. Besedilo ukrajinske zgodbe o živalih, ki iščejo zavetje v snežnem viharju, je bilo prilagojeno otrokom - v originalu je precej bolj mračno - njej pa se je zdelo,  da mu mora ponuditi kontrast v svojih ilustracijah. 

Tako je na koncu ostala le ena ilustracija notranjega prizora. Tistega, ko se vse živali stiskajo v mehki rokavički. Prizor, ki kar žari od topline, podrobnosti in bogatih barv. Omenim, da je to tudi moj najljubši prizor. "Najbrž je od vseh," pravi ilustratorka, ki je poskrbela tudi za prelom knjige, “Prav zato, ker kar seka ven iz zasnežene pokrajine, ker je toliko detajlov in kožuščkov."

Na toplem.
PRINTI, NALEPKE, KARTICE, PULOVERČKI, KROŽNIKI IN TATUJI
O tem, da bi prodajala printe svojih ilustracij, na primer iz Rokavičke, sprva ni razmišljala, a povpraševanja je bilo vedno več. Tako zdaj printe pripravi po naročilu. Lani decembra so jo povabili na sejem ilustracije na Vodnikovi domačiji. "Očitno sem kar skromna, kar se tega tiče, in sem pripravila za vsako ilustracijo po en print, če bo morda šlo, pa recimo štiri printe Rokavičke, ki je malo bolj poznana … Pa je bila že na predogledu razprodana. Tako sem imela na otvoritvi prazno steno."

Danes lahko izdelke z njenimi motivi kupite v spletnih trgovinahEtsySociety6 in Red Bubble, pa na primer v Gud Shopu. Njene živalice so natisnili tudi na otroške puloverčke, sama pa se je pred kratkim lotila tudi poslikav na krožnike. 
Hana v zadnjem času veliko ždi v Apoku, kjer slika na krožnike. Kmalu bodo ti tudi na prodaj.

4x STUPICA
Za letošnjo praznično sezono bo bolje pripravljena, pravi smeje. Ponovil se bo sejem ilustracij v Vodnikovi domačiji, za katerega bo med drugim pripravila paketke razglednic, razmišlja tudi o nalepkah in začasnih tatujih. Pa še ena ideja se ji je utrnila. Ker njena babica še vedno voščilnice piše na roke, je to Hano navdihnilo, da pripravil set voščilnic z motivi treh generacij Stupica: nje, mame Marije Lucije, babice Marlenke, morda tudi dedka Gabrijela. V ta namen je oblikovala tudi logotip, ki ga sestavljajo podpisi vseh Stupic.

Razglednice, kartice, kmalu tudi praznične voščilnice. S podpisi štirih Stupic.
MORDA BO ODŠLA V LONDON ALI NEW YORK, A ZA ZDAJ JI JE FINO TUDI V LJUBLJANI
Če smo vsi zaljubljeni v Hanine živalice, pa nas na svojem Instagramu sem in tja preseneti tudi s kakšnim manj ljubkim stvorom. S seboj namreč nosi skicirko, v kateri so narisani njeni impulzi, vsakodnevne inspiracije. Pravi ji skicirka za čudne stvari. Vedno jo ima s seboj v torbi, s seboj jo vzame tudi na izlete in potovanja. Saj res, kaj pa svet, kaj pa tujina? Mikata jo London in New York, razmišlja o magisteriju, a (za) zdaj ji je fino tudi v Ljubljani.

HANI STUPICA IN NJENEMU DELO LAHKO SLEDITE TU:



SVETLO LJUBLJANSKO STANOVANJE S SLOVENSKIM ZNAČAJEM VAS VABI NA OBISK

$
0
0

Se spomnite stanovanja, opremljenega z izdelki slovenskih oblikovalcev, ki so ga julija lahko raziskovali Berlinčani? Šlo je za tridnevni dogodek, ki je na atraktiven pop-up način predstavljal slovenske znamke in imena industrijskega oblikovanja.

PO BERLINU ŠE LJUBLJANA
Prejšnji teden pa je svoja vrata na široko odprlo tudi stanovanje v Ljubljani, ki sledi ideji berlinske predstavitve, le da na ogled in na številne dogodke obiskovalce - vas, torej - vabi vse do 3. novembra.

Lastnika stanovanja na Dunajski cesti 177 (tik ob ljubljanski obvoznici) sta prostore svojega doma prepustila zavodu Ropot in pohištvu ter dodatkom slovenskih znamk. Skupaj so ustvarili živahen interier, v katerem pa se tudi veliko dogaja: od delavnic za otroke, arhitekturne svetovalnice do nepremičninskih nasvetov.

SVETLO STANOVANJE KOT RAZSTAVIŠČE SLOVENSKIH IZDELKOV
Svetlo stanovanje, ki mu poseben značaj dajeta stena iz oken ter podest nad kuhinjo, do katerega se je treba povzpeti po strmem stopnišču, je majhno, a domišljeno zasnovano. Z nevtralnimi stenami in malce industrijskim videzom je lepa podlaga za pisane izdelke različnih slogov, ki nosijo slovenski podpis. 

V stanovanju, ki so mu pobudniki projekta nadeli ime Dom slovenskega oblikovanja, med drugim najdemo izdelke Steklarne Rogaška, Donar, Rex Kralj, Stolžek, Kaaita, Aklih in še mnoge druge. 
ODPRTO DO 3. NOVEMBRA
Dom slovenskega oblikovanja lahko obiščete vse do 2. novembra, od ponedeljka do petka med 16.00 in 19.00 ter v soboto med 10.00 in 12.00 uro. Podrobnejše informacije o stanovanju in dogodkih najdete na spletni strani ifeeldesign.

FOTO: Janez Marolt

MINI PEPERMINTOV VODNIK • CELJE

$
0
0

Čas je za drugi mini Pepermintov vodnik, objavo, v kateri vas povabim na raziskovanje slovenskega mesteca. Danes gremo v Celje, knežje mesto, kamor smo v gimnaziji s profesorico Doro odhajali na  frankofonske dneve, tokrat pa sem se tja odpravila objet mojo drago Barbaro. Da bova šli na kavo v kakšno lepo kavarno, sploh nisem dvomila, odkrila pa sem še nekaj finih kotičkov za posedanje, nakupovanje ali sprehod. 

Z VLAKOM V SREDIŠČE CELJA
Časa žal nisem imela veliko, zato je tale vodnik zares mini. Pa vendar, še vedno ga lahko kdaj dopolnim, a ne? Ko sem torej zadnjega septembrskega dne odrinila nihajna vrata celjske železniške postaje, sem se že znašla sredi mestnega vrveža petkovega dopoldneva. Mimo kipa Alme Karlin sem se podala po ulicah, značilno zame, kot kakšna radovedna turistka sredi New Yorka, z očmi na pecljih za drobnimi mestnimi detajli in telefonom na dosegu roke (za fotkat, seveda:).

KAM NA KAVO
Ker imava obe radi lepe reči, krasne prostore in fino kavo, me je Barbara seveda peljala v UŽITKARNO BELI VOL, ki sem jo že večkrat videla na Instagramu in jo zabeležila na moj celjski seznam. Sedeli sva v visokih naslanjačih ob oknu, ki gleda na Stanetovo ulico in ura je minila, kot bi trenil. Tam se lahko tudi posladkate s kakšno tortico in sladoledom, prelistate časopis ali celo knjigo. 

KAM PO NAKUPIH
In že sem bila na poti k drugi postojanki z mojega seznama, najbrž najlepši celjski trgovinici MINA, kjer sem poklepetala z lastnico in občudovala izdelke na policah, omaricah, mizah in drugih kotičkih prostora, ki bi ga opisala kot miks skandinavskih izdelkov za dom, z ogromno idejami za darilca in dekoracijo, v njej pa najdete tudi izdelke domačih oblikovalcev. Na primer MIMI, ki jo že poznate. 

KAM PO NAVDIH
V izložbi je visela čudovita jakna/vetrovka, del septembrskega projekta RECIDESIGN, ki sem ga ujela prav za rep. Anorak je bil delo oblikovalke Tanje Pađan, ki iz rabljenih šotorov šiva zares nore reči. Zato sem iz Mine odšla v razstavni prostor enomesečnega festivala, kjer sem si ogledala nekatere izdelke, ki so z recikliranjem pogosto neobičajnih materialov dobili povsem novo obliko in namen. Ob Tanjinih jaknah iz šotorov je bila tam na primer tudi rolka iz starega vinskega soda!

KAM NA LEDENI ČAJ
Do naslednjega vlaka proti Mariboru sem imela še dobre pol ure, zato sem sem se sprehodila še do mestne knjižnice in ob Savinji nazaj proti železniški postaji. Še prej pa sem se odžejala v kavarni OAZA, ki so jo očitno ravno prenovili. Cel kup zanimivih podrobnosti, na primer kavna zrna na širokih okenskih policah, pa detajli z ladijskimi vrvmi in kombinacija parketa ter ploščic. Pa zelo fin ledeni čaj! 

KAM PO INFORMACIJE
Pred kratkim so v Celju odprli novo INFO TOČKO, turistično promocijski center, v katerega vstopiš čez podest, speljan nad arheološkimi ostanki nekdanjega mesta. Informacijski pult je obkrožen s številnimi izdelki in spominki iz regije in Slovenije, res lično. In hej, PolonaPolona, nisem vedela, da imaš tudi Barbaro Celjsko med svojimi šalčkami! 


KAM NA SPREHOD
V mestni gozd, kjer lahko najdete tudi znamenito hišo na drevesu. Na Celjski grad. Ali pa le na sprehajalno pot ob Savinji. Jaz za lep sprehod štejem tudi raziskovanje mestnih ulic, saj je bil moj izlet tokrat prekratek za vse. Saj bom zagotovo kmalu nazaj. Česa ne smem zamuditi naslednjič?


KOLEDAR, KI POLEPŠA VSAK MESEC POSEBEJ

$
0
0

Počasi – tako se samo reče, kajti v resnici zelo zelo hitro – se bliža konec leta, s tem pa čas, ko po tihem delamo plane za novih 12 mesecev, novih 365 dni, nove nas. Zame je nakup novega planerja že nekaj let prav posebna dogodviščina. Nekaj obetajočega, polnega možnosti je v tistem zvezanem paketku listov, napolnjenih z razpredelnicami, ki nam preštejejo leto, ki je pred nami. To, da kdaj cel mesec planerja niti pogledam ne, je druga zgodba.

Koledarji vseh vrst nam pomagajo orientirati se v času in v življenju. Tisti na steni, na mizi, tisti v torbi, na računalniku, telefonu, pametni uri. Polnimo jih z zaznamki, obkrožamo ali črtamo dneve, si zapisujemo izpite, zdravniške preglede, delovne obveznosti, potovanja, podaljšane vikende.

KAKO LJUBEZNI NARISATI ČAS ...
Ana Klun se je v začetku letošnjega leta odločila, da vsakega prvega v mesecu nariše nov list koledarja in ga ponudi spletnim sledilcem, da ga natisnejo in uporabljajo po svoje. Pravi, da je koledarje rodila želja. "Želja po iskanju lepega, želja po obdarovanju spletnih sledilcev, želja po čiščenju podobe in želja po slikanju s čopičem in črnilom."


... ALI ZGODBA O KLUN KOLEDARJU
Tako so celo leto nastajale podobe, vsak mesec nova, vsak mesec posebna. Na Instagramu so Anini sledilci, navdušeni nad vedno novim printom, ki jih je pričakal za lepši uvod v mesec, pridno objavljali svoje koledarje. 

"Koledar je našel pot do številnih sten in sobic, poslali ste mi veliko fotografij, na katerih ste koledar umestili v sredino zelo pazljivo aranžiranih postavitev, pravih malih scenografskih mojstrovin," je nad odzivom navdušena avtorica, katere delo sem, če se spomnite, predstavila tudi v objavi o mariborskem bistroju Fudo, za katerega je zasnovala grafično podobo.

VSAK MESEC POSEBNA FOTOGRAFIJA
"Navdih za posamezen motiv koledarja sem našla v letnih časih, svojih prvih asociacijah na posamezen mesec, posebnih dogodkih … lovila sem trende, ki ste jih vzeli za svoje." Vsak list koledarja sta vsak mesec ovekovečili s fotografinjo Romino Ivančič. "Jaz sem poskrbela za postavitev in styling, ona za osvetlitev in ostrino."

KAJ BO NAŠE STENE KRASILO V 2017
Leta, s tem pa Aninega projekta, še ni konec, pred nami sta še dva lista koledarja z letnico 2016, ki ju bomo, kot vedno, premierno videli na Instagramu. So pa oblikovalko lepi odzivi in želje po celoletnem koledarju spodbudili, da je v zadnjih tednih projekt nadgradila. 

"Morda sem malce omahovala, potem pa odprla posodico s tušem, vzela v roke čopič in te dni naredila piko na zadnji list Klun koledarja 2017, ki ga boste lahko prav kmalu kmalu postavili na steno vaše najljubše sobice."
Ani in njenemu delu lahko sledite tudi tu: 
Na IG in FB vas Ana tudi obvesti o tem, kje si lahko shranite/natisnete koledarje.

DUNAJSKI DOM ARHITEKTKE ŠPELE LESKOVIC • STANOVANJE JE MOJ STUDIO

$
0
0


V življenju je zamenjala devet stanovanj. Pred dvema letoma je skupaj z družino ljubljanski vsakdan spremenila za ležerni utrip avstrijskega mesta Innsbruck, tega pa letos za Dunaj. Arhitektka Špela Leskovicje z birojem AKSL arhitekti zasnovala že številne mestne ambiente, kjer se tako radi ustavimo na kavi, kosilu, koktejlu ali sladoledu. 

DOM - ZATOČIŠČE IN IGRIŠČE HKRATI 
Medtem pa ona v svojem vizualnem dnevniku beleži svoje projekte in v zadnjem letu predvsem dunajske utrinke, na njem pa lahko spremljamo tudi nikoli končan proces ustvarjanja doma v njihovem novem stanovanju. Lepšega uvoda v to objavo kot je Špelina definicija doma, si ne bi mogla zamisliti, zato začnimo z njo:

"Dom mi pomeni zavetje, zatočišče, po drugi strani pa igrišče in polje ustvarjanja, rojevanja zamisli in idej, tam se lahko režim na vsa usta in škilim, govorim neumnosti, sem bosa, lahko jem marmelado s sirom na kruhu, lahko sem tečna in žalostna. Super je imeti dom." 

Po njenih besedah dom definirajo ljudje in stvari, ki so ji blizu. "Definira ga moj osebni stil, definira ga medsebojni odnos prostor: jaz." Se ti zdi, da zaradi tega, ker si ahitektka, drugače gledaš na dom, me zanima. "Ne vem, verjetno že. Zame je dome eden od mojih projektov."

V zadnjih dveh letih so za seboj pustili novo, po meri opremljeno stanovanje v Ljubljani, ki sedaj gosti novega stanovalca, medtem pa so se oni preizkušali v bivanju na kratek rok. Ob tem je bilo treba razmišljati o tem, kako opremiti stanovanje, za katerega ne veš, kako dolgo boš v njem živel. 

In kaj je tisto, česar enostavno niso želeli pustiti za seboj, ko gre za pohištvo in dodatke? "Racionalizacija se je dogajala od Ljubljane naprej, z dvema selitvama, predvsem na področju drobnarij in oblek," pravi Špela. "Se mi zdi, da najraje s seboj selimo vse stole … teh je res veliko."

OPREMLJENO STANOVANJE JE NE ZANIMA - SAJ SE NIMA S ČIM IGRATI
Kako ve/začuti, da bi neko stanovanje lahko postalo njihov dom? Kaj jo očara in prepriča? "Lokacija, svetloba, velikost prostorov, razporeditev v stanovanju, energija, višina prostorov in predvsem, kakšne možnosti za preobrazbo ima. Če je že popolnoma opremljeno, me seveda ne zanima … saj se nimam s čim igrati :)

Če ima kuhinjo, ki mi ni všeč, ali kopalnico v grozni keramiki, težko rečem, tega bi vzeli, ko pa vem, da bom v hipu začela iskati nove ploščice, klicati polagalce ter risati kuhinjo … če je čas, tudi to ni slabo, vendar pa smo se v zadnjem času morali preseliti takoj in to je bila ena od stvari, na katero smo gledali."

POPOLNA MEŠANICA V SEDMEM BECIRKU
Trenutno živijo na Dunaju, v starem stanovanju "s pravo dunajsko dušo sredi zanimivega sedmega becirka, ki ga na eni strani omejuje Guertel s svojo črnsko manjšino ter albansko skupnostjo preko ceste, na drugi strani pa je omejen z Museums Quartier in oazo kulture. Stranska meja becirka je znana nakupovalna ulica Mariahilferstrasse, nasprotna stran meji na krasen osmi, umirjen in urejen becirk. Popolna mešanica."

ŠKRIPAJOČA TLA DOBILA NOVO, BELO PLAST BARVE
Med najbolj očitnimi spremembami, ki je stnovanje doletelo pod Špelino taktirko, je belo prebarvan parket. "Stanovanje ima tla, ki niso ravna in škripajo. To mi je všeč," pove Špela in nadaljuje: "Vse prevečkrat iščemo popolnost v oblikovanju in na tej poti izgubimo dušo prostora."

Obstoječi parket je bil tako dotrajan, da bi bil potreben zamenjave, a se je Špeli zasmilil. Pred tem tal še nikoli ni barvala, zato se je bil idealen poligon za ta poskus. Pri tem ji je bila v pomoč Polona (njen čudovit dom in bela tla sem na Pepermintu že predstavila), ki je Špeli po sestri poslala kantico barve na poizkušnjo. "Pa sem začela. Najprej v delovni sobi, potem naprej. Danes vem, kje sem ga polomila, in vem, kako mora biti, tako da se ne bojim svetovati ali uporabljati barve pri drugih stanovanjih."

 MARKANTNA TRANSPARENTNA STENA, KI DELI DNEVNI PROSTOR
"Moje stanovanje je moj studio, kjer velikokrat kaj preizkusim. Največji podvig je poltransparentna stena, ki deli veliko dnevno sobo, kjer sta tudi jedilnica in kuhinja. Obožujem jo!"


Špelo vprašam, če opazi kakšne razlike med dojemanjem doma med Slovenci in Avstrijci. Njen odgovor me pravzaprav preseneti, hecno, ne, kako sem si vnaprej ustvarila predstavo, da je sosedova trava bolj zelena. Razlike so, pravi arhitektka, velike. 

"Slovenci imamo dosti bolj izražen čut za urejanje doma, opremljanje s stilom, naša stanovanja nosijo dušo in so videti sveža. Seveda govorim na splošno. Tu na Dunaju sem videla že ogromno lepih stanovanj, pa naj gre za zelo klasično opremljena ali zelo low budget. Vendar pa mislim, da se ne motim, ko rečem, da se nimamo česa sramovati."

ŠPELIN VODIČ ZA POPOLN DAN NA DUNAJU
In kje najraje preživlja čas v avstrijski prestolnici, katere so njene go-to kavarne in trgovine? Beležke v roke, dragi moji, kajti Špela našteje kar nekaj prostorov, ki jih velja preveriti ob naslednjem obisku Dunaja.

"Rada sem v sedmem in osmem bezirku, rada skočim pogledat, kaj se novega odpre. Prostega časa je tu manj kot v Ljubljani. Smo že ugotavljali, da čas tu hitreje teče. V soseščni se je odprla trgovina s konceptom Qwstion in kavarna Wolfgang. Westbahnstrasse je polna zanimivih trgovin. Umaknjena od velike nakupovalne ulice je bolj poznana Dunajčanom. Burggase povezuje več zanimivih trgovin in kavarn. Zelo rada grem pojest kaj v Ulrich, na čudovitem Ulrichplatz, kjer je tudi velika second hand trgovina z oblačili priznanih modnih znamk s svojo kavarno. 

Poleti gremo v Veganisto na sladoled, v Sous Bois pa rada zavijem po vse, kar je papirnatega ali na kak workshop izdelave knjig in zvezkov. Museums quartier pa kot meka čaka na vse ljubitelje umetnosti in prav prijetno je posedeti na turkiznih Enzijih še dolgo potem, ko muzeji zaprejo svoja vrata." 

Špelo lahko spremljate tudi na Instagramu (od koder so tudi vse fotografije v objavi), sveže novice in njeno delo pa na FB strani AKSL arhitekti.


ANA JELINIČ • USTVARJA ZA ŽENSKO, KI LJUBI DIZAJN ZA VSAK DAN

$
0
0


Modna oblikovalka Ana Jelinič je na spomladanskem tednu mode predstavila kolekcijo za letošnji jesen in zimo. Pred sezono je linijo, ki jo je poimenovala 798 Hz, predstavila še s setom fotografij Dušana Smolnikarja. 

ZGODBA O PLAŠČU BREZČASNOSTI
"Kolekcija govori o dekletu, ki sanja o mističnih doživetjih brezčasnosti. Pripoveduje zgodbo o nastanku oklepa, plašča brezčasnosti, ki je trden in prijeten. Povezuje zgodovino oklepa, ki je ščitil bojevnika pred izgubo in propadom ter današnjim svetom, ki nas želi ukrotiti in zarisati našo usodo," o liniji 798 Hz pove njena snovalka. 

Zgodbi sledijo tudi barve, ki jih je uporabila v kolekciji. "So nasprotja, s katerimi sem še poudarila šibkost dekleta in na drugi strani moč sveta." Krila, hlače, puloverji, puliji, jakne in plašči so v pastelno roza, petrolej zeleni, sivi, črni in bež. 

IGRA TEKSTUR IN RAZLIČNIH MATERIALOV
Oblikovalka zelo rada uporablja naravne materiale, se poigrava s teksturami in različnimi kombinacijami materialov. Pregibi, razporki, trakovi, pentlje, dolgi in nagubani rokavi, kombiniranje prosojnih in kompaktnih materialov ... vsi ti detajli ustvarjajo zanimivo kolekcijo s kosi, ki jih lahko kombiniramo med seboj ali z obstoječimi v naši garderobi.
ANINA MUZA = ELEGANTNA, PONOSNA,  MALCE SRAMEŽLJIVA
Ko ustvarja oblačila, pravi Ana, si vedno predstavlja "elegantno žensko, ponosno, a nekoliko sramežljivo, ki zaradi detajlov izstopa. Žensko, ki ljubi dizajn za vsak dan."
Modna oblikovalka, tudi članica kolektiva Young@SQUAT, v Novem Mestu vodi Studio Ana, prodajalno in atelje, kjer so prostor poleg njenih našli tudi številni izdelki domačih ustvarjalcev. 

Ani in njenemu delu lahko sledite tudi na: 

LESENI DODATKI ZA LIČNO KUHINJO IN FINE KOKTEJLE

$
0
0

Ličnim in praktičnim lesenim izdelkom za dom slovenske znamke RIBRAND, ki sem jo na Pepermintu podrobneje predstavila že poleti, se je to jesen pridružila četica treh novih zanimivih pripomočkov, ki olajšajo in polepšajo bivanje. 

OBEŠALNIK Z MAGNETOM ZA RED V KUHINJI
Prva novost, ki jo je zasnoval oblikovalec Janez Mesarič (oblikovalski studio Mashoni). izdelali pa so jo v Ribnici, je set magnetnih obešalnikov, ki jih lahko pritrdimo na kovinsko površino v kuhinji ali kje drugje, ter nanje obesimo kuhinjsko krpo, brisačko, predpasnik in kar je še takšnih reči, ki jih imamo radi pri roki, a se vse prevečkrat znajdejo v kakšnem kotu. Obešalniki so izdelani iz čvrstega javorjevega lesa in premazani z do okolja in človeka prijaznim barvnim premazom. Lahko pa izberete tudi naravno različico brez premaza. Paličice v sebi skrivajo magnet.


PODSTAVEK ZA JAJČKA
Set prikupnih krožnikov za jajčka je druga noviteta. Tudi ti so izdelani iz javorjevega lesa in jih je mogoče dobiti v obarvani ali naravni različici. Njihova posebnost ni le neobičajna oblika, ampak tudi odlagalna površina za jajčne lupinice. Ker krožnika v kompletu nista naoljena, ju je priporočljivo vsakih nekaj mesecev premazati z lanenim ali oljčnim oljem. Trik, ki ga priporočajo tudi za običajne lesene rezalne deske. 


ZA MEŠANJE KOKTEJLOV ALI KRAŠENJE PIŠKOTKOV
Koktajl palčka pa je še zadnja novost znamke Ribrand. Saj veste, praznične zabave se bližajo, palčka z ozaljšanim koncem pa je idealen pripomoček za drobljenje ledu in dišavnic ter mešanje opojnih pijač. Kot pravijo oblikovalci, pa lahko paličico uporabljamo tudi za valjanje testa in vtisovanje vzorčkov v piškote. 


ČRNO ZRNO • KAVA S KOLUMBIJSKIH PLANTAŽ S SLOVENSKIM IMENOM

$
0
0


Še čisto sveža, nova, malce eksotična, lepa na pogled, dišeča in opojna je kava ČRNO ZRNO. Kava, pridelana v daljni Kolumbiji, ima slovensko ime. Ne le zato, ker za blagovno znamko kolumbijske specialty stojita Kolumbijec Alex in Slovenka Tina, ali zato, ker skrbno izbrana kavna zrna pražijo pri nas. Kmalu bo namreč kavo moč kupiti in pokusiti v prodajalnici v stari Ljubljani. Pssst, še pred tem lahko premierno skodelico opojne kave spijete že to soboto, ko bo v id:doma potekala prva uradna pokušina.

 Za uvod in obet v kavne užitke pa zgodba o Črnem zrnu.

"Na idejo o uvažanju kolumbijske specialty kave je prišel Alex, ko se je v Bogoti spoprijateljil z lastnikoma kavarne, ki si prizadevata, da bi Kolumbijci svojo kavo cenili tudi kot vrhunski kulinarični proizvod, ne le masovno izvozno robo," mi je povedala Tina. Preko njiju sta prišla v stik s pridelovalci.

KO LAHKO ZRNU KAVE SLEDIMO DO PLANTAŽE IN LJUDI, KI SO GA PRIDELALI
Za razliko od kave, ki jo običajno kupimo v supermarketih ali pijemo v večini lokalov, za vsako zrno kave Črno zrno vemo, kje je zraslo in kdo so ljudje, ki so ga pridelali. Črno zrno namreč svoje iskanje popolne skodelice zato začenja na nasadih, kjer se družine pridelovalcev, kot sta Noel Bedoya in Juan, že več generacij "ukvarjajo s pridelovanjem, izbiranjem in izpopolnjevanjem agrikulturnih procesov, da bi tako iz zrna potegnili najboljše, kar ponuja njihova zemlja."

Gre torej za kave z geografskim poreklom (= single-origin coffee) oziroma jim za to, ker lahko zrnom sledimo do metra natančno, poznamo okoliščine, v katerih je kava zrasla in vemo kako bo to vplivalo na njen okus, lahko rečemo celo single-farm ali micro-lot kava.



S KOLUMBIJSKIH PLANTAŽ V SLOVENSKO PRAŽARNO
Zeleno zrnje s kolumbijskih kavnih plantaž se nato poda na pot proti Sloveniji, kjer jo spražijo v pražarni STOW. Ta z načinom praženja še poudari profil posameznega porekla in zagotavlja vedno svežo, lokalno praženo kavo. 

Morda ste pri kateri od specialty kav že zasledili oznako fair-trade. To pomeni, da so med pridelovalcem kave in ponudnikom zadruge, ki skrbijo za pravično trgovanje. Kava Črno zrno ne nosi te oznake, temveč ji zato, ker zadrug v verigi med pridelovalcem, ponudnikom in porabnikom ni, lahko dodamo oznako direct-trade.



ŠTIRJE PAKETKI, VSAK S SAMOSVOJO KAVNO VSEBINO
Plantaže kave so posejane po skorajda celotni Kolumbiji, na nadmorskih višinah med 500 in 2000 metri, z mikropredelavo kave pa se ukvarja več kot 500 tisoč kolumbijskih družin. Pod znamko Črno zrno so za zdaj na voljo štiri različne kave iz treh regij.

LA DIVISA IN DIAMANTE  
Na plantažah majhne regije Quindio v osrčju Kolumbije na višini 1400 - 2000 metrov gojijo tudi kave, ki so, kot sta Alex in Tina zapisala na spletni strani, redka kombinacija kompleksne arome ter srednje kislosti in telesa. Okus kave iz Quindia je bogat in sladek, s sledovi karamele in suhega sadja.

V ognjeno embalažo je shranjena La Divisa, kava z aromo kavnega cveta, čokolade in lesa. Iz nje skuhamo napitek, ki v ustih pusti pookus po mangu in klinčkih.


V najtemnejši  embalaži v liniji Črno zrno je kava Diamante, ki jo odlikujejo intenzivni poudarki grenivke, lupinice pomaranče in suhega sadja,  zaokrožajo pa aromatični toni karamele, masla, tobaka in oreščkov.


EL BALCON
Iz Antioquie, zibelke kolumbijske kave in njene osrednje regije, prihaja kava El Balcon. Na več kot 1950 metrih nadmorske višine jo prideluje Juan Porras, še nedavno uradni pridelovalec kave za Nesspreso. Kava ma kremasto telo, krasita pa jo sladki aromi cedre in mandljev ter okus po medu in melasi.


SIERRA NEVADA
Še četrta iz linije je kava Sierra Nevada iz regije Sierra Nevada de Santa Maria, ki jo pridelujejo na nadmorski višini 900 - 1600 metrov. Kave z njižje ležečih regij so običajno blago kisle in srednje močne, ponujajo pa arome in okuse po čokoladi, začimbah in oreščkih.



LIČNI PAKETKI Z OPOJNO VSEBINO
Pri paketku kave je najbrž najbolj vznemirljiv trenutek, ko ga odpremo prvič. Vonj po sveže mleti kavi je po svoje še bolj mamljiv kot vonj po pravkar skuhanem kavnem napitku. Temu, da je pomembna vsebina, na tem mestu ne bom oporekala, bom pa vseeno izpostavila tudi lično in posebno embalažo kave Črno zrno.

Za oblikovanje je poskrbela Ana Berišaj, ilustracije na ovitkih pa so delo kolumbijskega ilustratorja Dipacha, priznanega in tudi nagrajenega avtorja slikanic, ki je za eno od njih prejel tudi nagrado ibby.


Za etikete so izbrali štiri motive od že obstoječih, a še neobjavljenih ilustracij iz serije Živali. Predvsem zato, ker je Kolumbija zelo geografsko in bioraznolika država, raj za ornitologe, in želeli so si, da bi to odslikovala tudi podoba. Čeprav jim je sicer blizu minimalizem, so s tem v zgodbo še dodatno vnesli malo latino eksotike in topline.

Kot rečeno, vse to lahko preverite že jutri med 10:00 in 13:00 v salonu id:doma v Ljubljani ali pa še pred koncem leta v prodajalnici. Vas o vsem obvesti tudi Pepermint, brez skrbi! Še bolje pa bo, da novicam o Črnem zrnu sledite na FB.

O NIZOZEMSKIH DOMOVIH + HOTSPOTIH ZA KAVO IN NAKUPE Z ANJO ROOS

$
0
0
Anja Roos je tista luštna skodrana punca s pegicami, ki nas na Instagramu spravlja v dobro voljo in zavist. Prvič, ker živi na Nizozemskem. Drugič, ker vedno najde tako fine trgovine in lokale ter s tem daljša naše sezname za naslednji obisk Amsterdama. Tretjič, ker vedno, ko utegne, pobegne nekam na lepše, pa čeprav za dan ali dva. V Pariz, v London, Milano, kdaj pa le na drugi konec Nizozemske ali domov, v Slovenijo.

Zaradi nje in njenega Instagrama sem pred dvema letoma na svoj potovalni plan dodala še dva dneva Utrechta, mesteca jugovzhodno od Amsterdama, kjer stanuje že nekaj let. Peljala me je v talepe trgovinice, pokušali sva hrano na tržnici, pili koktajle in grickali pomfri z rabarbarinim čatnijem, potem pa smo pri Sisi v Amsterdamu en večer spile par kozarčkov pleterske hruške in še zdaj ne vem točno, kako sem našla pot do hostla. Haha, moramo ponovit.  

Amsterdam je praktično always on my mind in Anjine fotke prav nič ne blažijo mojega Am-hrepenenja. Zato je najbolje, sem sklenila, da ga malce ponudim tudi vam, in miss Roos povprašam o njenih najljubših kavarnah, prodajalnah ... pa tudi o tem, kako Nizozemci opremljajo svoja opečnata stanovanja z ozkimi strmimi stopnišči.

Gezellih - takšni so domovi Nizozemcev. To pomeni udobno, cozy, razloži Anja. Nekako jim vedno uspe doseči "občutek domačnosti, ki ga včasih ustvarijo z elementi, ki ne pašejo skupaj, a na koncu le ustvarijo popolno celoto." Mladi večinoma opremljajo stanovanja v skandinavskem slogu z veliko beline, lesa, rastlin, printov, vintage elementi in podobnimi detajli.

Pri nizozemskih stanovanjih je Anji najbolj všeč to, da glede na njihovo majhno kvadraturo izkoristijo vsak centimeter, ki ga imajo na voljo. "Všeč so mi tudi stanovanja v starih meščanskih hišah z viskomi stropi, velikimi okni, leseni tlemi in kaminom."

Nizozemske ulice zapolnjujejo zanimivi lokali, kavarne in oblikovalske trgovine. Pogosto se kar vse najde v enem prostoru, tako lahko na primer najprej pobrskaš med vitrinami in najdeš nov kos nakita ali jakno, nato pa kupiš še debelo revijo ter se s kavo in korenčkovo tortico še malo pocrkljaš.

ANJINIH NAJLJUBŠIH 5 TRGOVIN S KONCEPTOM

HUTSPOT // Amsterdam + Utrecht 
MISC STORE // Amsterdam (stationary heaven)
KLIJS & BOON // Utrecht
PORTRAIT // Haarlem, Amsterdam
RAW MATERIALS // Amsterdam
FRIDAY NEXT // Amsterdam

Kot večina Nizozemcev, tudi skoraj-Nizozemka Anja jutra, pogosto pa tudi svoje Instagram Stories, začenja s kavo. Kavarniška kultura v Amsterdamu je zares močna, njihove kavarne pa so prava paša za oči in neskončna mešanica slogov.

ANJINIH NAJLJUBŠIH 5 KAVARN

 TOKI // Amsterdam - Japonska meets Kobenhavn v Amsterdamu; odlična kava, interier in vzdušje.
• LOT61 // Amsterdam - košček Avstralije v Amsterdamu; odlična kava in zelo relaxed vzdušje
• THE VILLAGE COFFEE & MUSIC // Utrecht - odlična kava in mini koncerti (Paloma Faith)
 PORTRAIT // Haarlem, Amsterdam - concept store in kavarna
• SCANDINAVIAN EMBASSY // Amsterdam -  odlična kava in skandinavski brunch. To try: kava z ostrigami.

Vse fotografije so seveda z Anjinega čudovitega Instagrama. Hvala za vse insajderske namige!

MIMOODS • OD BABIČINE PLETILNICE DO NIZOZEMSKEGA STUDIA

$
0
0

Prvič sem Špeli iz Mimoods za intervju na Pepermintu pisala že pred … sem šla prav preverit v spletni nabiralnik … petimi leti. Objavo sem, na kratko, sicer napisala, intervjuja pa nisva izpeljali. A nič ne de, Špela še vedno plete lepe reči, jaz pa o takih rečeh še vedno tako zelo rada pišem. To je zgodba o Špeli Tabak in njenih pleteninah MIMOODS.

V BABIČINI PLETILNICI KOT ALICA V ČUDEŽNI DEŽELI
Ko je bila še majhna deklica, se je veliko igrala v pletilnici svoje babice. "Dobro se spominjam občutka," pravi, "da je bila ta zame neskončna in neizčrpna ustvarjalna igralnica. Iz tega prostora je v meni ostalo veliko vtisov, tam so bili neuporabljeni pisani gumbi, zavitki volne in vonj po njej, ropot pletilnih strojev. Vse to se je očitno nekje v meni moralo zakoreniniti. Ko danes stojim pred pletilnim strojem in pletem nov izdelek, močno občutim ta ustvarjalni proces, v katerem na trenutke popolnoma izgubim občutek za čas in realnost." 

PRVIČ PLETLA ŠELE PRED DIPLOMO
Kljub tesnemu prepletu z njim, se je Špela pletenja prvič lotila šele ob ustvarjanju diplomskega dela ob koncu študija na Oddelku za tekstilstvo na Naravoslovnotehniški fakulteti. Takrat njena babica ni več pletla, ostala pa je njena delavnica. In z njo – "že takrat vintage pletilni stroji, pripravljeni na moj ustvarjalni projekt." In prav priprave na diplomsko delo so v Špeli obudile tisti del njenega DNA, za katerega pravi, da jo še danes odločilno motivira, da ostaja in vztraja v tem poslu.

MED SLOVENIJO IN NIZOZEMSKO
Kljub dolgoletni zgodbi blagovne znamke pletenin Mimoods, je ta za zdaj predvsem Špelin osebni projekt. To pomeni, da za oblikovanje, razvijanje vzorcev in krojev skrbi sama. Ji pa ob tem ob strani stoji partner Andreas, prijatelji in družina. Aja, Špela z družino živi na Nizozemskem, od koder prihaja Andreas. Tako ustvarja nekje med Slovenijo in Nizozemsko, tja je preselila tudi svojo delavnico, v kateri nastane večina izdelkov z etiketo Mimoods.

ZA ŽENSKE Z OBČUTKOM ZA BREZČASNO ESTETIKO
Ti so po Špelinih besedah namenjeni ženskam s pretanjenim občutkom za brezčasno estetiko. "Za kolekcije vedno izbiram visoko kakovostne preje iz naravnih materialov, zaradi česar so izdelki trpežni ter prijetno udobni. Takšne izdelke je mogoče v omari obdržati dalj časa," opiše svoj medij ustvarjanja.
     
Zadnja kolekcija pletenih modnih dodatkov, ki jih lahko vidite na prelepih fotografijah, je izdelana iz čiste, posebno fine merino volne. "Ta preja nastaja na specifičen način, saj so v predilnici spredena le naravno najbolj fina, bela in čista volnena vlakna. Zaradi izbrane volne je potrebnih občutno manj kemikalij za nadaljnjo obdelavo in barvanje preje. To se mi pri izbiri materialov zdi še posebej pomembno, kajti gre za izdelke, ki so v neposrednem stiku s kožo. Že zaradi samega materiala, izbranega za zadnjo kolekcijo, so izdelki posebno mehki in prijetno udobni ter izjemni v svoji unikatnosti."

SVEŽE ZA TO JESEN IN ZIMO: MALI PLETENI DODATKI
Najnovejšo linijo kap, šalov, rokavic in drugih malih pletenih dodatkov je Špela razvila z namenom, da jih lahko naplete lastnoročno na pletilnem stroju. Njen oblikovalski proces je, tudi zato, ker oblikovanje pletenin združuje tekstilno in modno oblikovanje, malce drugačen.

Špela opiše: "Pri razvoju pletenin je ključen sam proces pletenja, v katerem na pletilnem stroju raziskujem različne pletilske tehnike in vzorce, ki jih z izbiro prej ter barv nadgradim v izdelke. Najbolj zanimiv del tega procesa pa je spontan vznik novih idej in njihovih izvedb. Na tak način nastajajo izdelki s povsem svojevrstno naravo, ki so kot unikatni pravzaprav neodvisni od modnih trendov."

PLETE SAMA IN SODELUJE S SLOVENSKIMI PLETILNICAMI
Veliko novih možnosti v oblikovanju  oblikovalka vidi v pletenju na sodobnih industrijskih pletilnih strojih, ki nudijo obsežnejše tehnične možnosti v pletenju. Tako je tudi tehnično bolj zahtevne izdelke iz sveže kolekcije razvila in izdelala v sodelovanju s slovenskimi pletilnicami, ki jih prav tako odlikuje visoka kakovost izdelave.

OD FOTOGRAFIJ V DIVJINI DO MESTNIH PRIZOROV
Pri Mimoods vedno poskrbijo za čudovite fotografije svojih kolekcij. Morda se še spomnitekrasnih fotografij Cirila Jazbeca? Nič drugače ni z letošnjo kampanjo, ki jo je v objektiv ujel Špelin partner Andreas. Špela pravi, da gre pri fotografiranju vedno za skupni projekt celotne ekipe in da se v tem smislu zgodba razvija spontano. 

MUZA, ODMAKNJENA V SVOJ NOTRANJI SVET
"Zame je narava velik navdih, predvsem divjina. V projektih s Cirilom smo izbirali med kraji, ki so odmaknjeni od ljudi, kjer pride do poudarjenega izraza čutnosti, figura pa je odmaknjena v svoj notranji svet."

Njena muza je model Anja Krvina, ki v letošnji kampanji nežno, subtilno, a igrivo žensko energijo prenese v mestno okolje. "Ključen prispevek k projektu je delo slovenske stilistke Barbare Žgalin, ki je izdelala celotni stilski izgled, pletene modne dodatke pa postavila v kontekst sodobne ulične mode,"še pove Špela.

MIMOODS = MY MOODS

In če se tudi vi sprašujete, kaj pomeni Mimoods, za konec še ta razlaga. Ime izhaja iz besedne zveze My moods. "Način, kako pristopam k oblikovanju pletenin, je povsem individuiran. Razvoja novih izdelkov se v začetku najpogosteje lotevam kar brez predhodnih skic in v ustvarjalnem procesu sledim prej intuiciji kot nekemu vnaprej jasno določenemu konceptu," razloži ustvarjalka, ki uspešno nadaljuje obrt, zapisano v svojih genih. "In tako so končni izdelki izraz mojih lastnih trenutnih občutkov in vizije, ki se oblikuje iz njih."

PS1: Očitno imamo na Pepermintu nizozemske dneve :)
PS2: Ob pisanju Špeline zgodbe sem se spomnila na Tinino. Ste prebrali objavo o modni znamki Mila.Vert? Kako nenavadno podobni zgodbi, od pletenja/šivanja z babico do Nizozemske in lastne znamke ... Punci, a sta že bili na kavi? :)

K TREM KOSOM PO THONETOV STOL ALI KRALJEVO LUPINO

$
0
0
Zgodili so se – TRIJE KOSI, namreč -  pred kakšnimi tremi leti v Daktariju, ko je Hedvig in Vanjo predstavila skupna prijateljica, ki je poznala njuno skupno ljubezen do vintage pohištva. In tako sta, Švedinja in Slovenka, združili naklonjenost odlično izdelanemu pohištvu, ki ohrani svojo kakovost in posebnost kljub polovici stoletja ali stotini novih trendov.

Pod imenom Trije kosi so zbrani kosi različnih znamk, oblikovalcev, materialov, oblik, namenov in slogov. Navdušujejo ju "mid-century" oblikovalski kosi, ki jih odlikuje privlačen, moderen in eleganten dizajn.

TAKO KOT SO ZBIRALKE PTICE, TAKO KOSE ZBIRATA HEDVIG & VANJA

Prav kombinacija novega in starega je tisto, kar jima je pri njenem delu tako všeč. Všeč so jima interierji, v katerih lahko združita oboje. "Tako je nastala tudi ideja o znamki Trije Kosi," pove Danka, ki že nekaj let živi v Sloveniji. "Da lahko združimo tri vintage kose z novim interierjem in tako ustvarimo zanimiv, oseben ambient."

Hkrati je 3 še posebno, pravljično število, beseda kosi pa v slovenščini nosi dvojen pomen. Označuje reči in črne ptice z oranžnim kljunom. Ptice pa za povrh znane kot zbirateljice vsega mogoče. Tako kot Vanja in Hedvig zbirata svoje kose, ki jih ponujata v prodajalnici.


KLASIKA, MINIMALISTIČNA IN ELEGANTNA
V njej je moč najti vse od naslanjačev, mizic, stolov pa do lestencev, luči, posod in drugih zanimivih najdb. Kje jih odkrijeta, ne izdata, nenazadnje gre za posel, a pogosto ju kdo pokliče in jima ponudi kakšno odkritje.

Izbirata klasične, minimalistične in elegantne kose, po drugi strani pa njuno zanimanje zbudijo tudi izdelki z zanimivimi detajli, neobičajnimi barvami ali materiali. Če je potrebno, poskrbita tudi za manjše prenove kosov ali popravilo luči, da spet brezhibno delujejo.


VSAK KOS JE LEP, VSE JE ODVISNO OD PROSTORA, KAMOR GA POSTAVIMO
Vsak kos, ki je šel skozi njune roke, jima je bil po svoje všeč. Pomembno se jima namreč zdi, da je bolj kot sam kos pohištva pomembno to, v kakšnem ambientu se znajde. "Kakšen kos je lahko v nekem prostoru videti grozno, medtem ko bo drugega popestril na nenavaden, čudovit način."


Večino izdelkov sicer prodata na tuje, nekaj pa jih je nove domove našlo tudi v Sloveniji. In kateri je njun sanjski kos, ki se ga ne bi branili imeti doma ali v v Treh Kosih? Hedvig pravi: "Na moji listi želja je veliko takšnih izdelkov, z veseljem bi na primer posedala na zofi Knoll 1950 ali na stolu Z_down danskega oblikovalxa Erika Magnussena." Morda pa se tudi ti klasiki kdaj znajdeta v njunem studiu. 

Trem kosom lahko sledite tudi na INSTAGRAMU in FACEBOOKU, izdelke pa si lahko ogledate na SPLETNI STRANI ali spletni prodajalni ETSY

SVETLO DUNAJSKO STANOVANJE, V KATEREM ODMEVA SMEH MALE CALISTE

$
0
0

Monika se je z možem in hčerko v zadnjem času selila kar nekajkrat, nazadnje na Dunaj, v svetlo stanovanje v staromeščanski zgradbi. Čeprav z opremljanjem še niso povsem gotovi, se med belimi stenami že kaže, da tu živi nekdo s posebnim - življenjskim in estetskim - slogom.
"Dom je tam, kjer žari toplina in odmeva otroški smeh, tam kjer si ti. Dom si ustvariš. Je tam, kjer me vsakodnevno pričakajo razmetane igrače in kjer se štorasto spotikam ob lego kocke, kjer zadiši po domači kuhi in se kupi perila nikoli ne končajo. V mojih očeh dom predstavlja varnost, toplino in polnost življenja."
SODOBNI NOMADI
Monika pravi, da je trenutno skoraj "navadna", precej kreativna, skrbna mama in gospodinja - 24 ur na dan. A njen življenjski slog je daleč od običajnega. "Sploh če sem prištejem naša pogosta potovanja z dveletno hčerko Calisto in številne, lahko bi rekla že kar nomadske selitve," pravi.

Na Dunaj so se, nepričakovano in zaradi moževega dela, preselili iz Hamburga. Odločiti so se morali v dveh tednih, a odločitev ni bila pretežka, saj je Dunaj v marsikaterem pogledu dobra izbira.

PO MILANU, PARIZU, ATENAH IN HAMBURGU JE NA VRSTI DUNAJ
Preden je na svet prišla ljubka Calista, sta Monika in njen partner živela v različnih evropskih mestih. Izkušenj z iskanjem stanovanj imata veliko, po Milanu, Parizu, Atenah in Hamburgu pa sta se tokrat odločila za malce drugačen koncept stanovanja v avstrijski prestolnici. 

"Kot večina stanovanj na Dunaju se nahaja v starejši, a popolnoma prenovljeni zgradbi nedaleč od središča v četrtem becirku," njihov novi dom v dveh etažah opisuje Monika, ki obožuje odprte in svetle prostore, v katerih te že za dobro jutro lahko premamijo sončni žarki, ki posijejo skozi velika okna. 

"UNDER CONSTRUCTION"
V spodnji etaži se nahaja dnevni prostor s kuhinjo in jedilnico. Do zgornjega nadstropja, kjer so spalnice, vodijo stopnice, sicer pa je dnevni prostor odprt. "Ker smo se preselili šele pred kratkim, je stanovanje še 'v izdelavi' in čaka nas še veliko dela do želenega rezultata," opisuje kreativna Monika, ki pa ima kljub temu že izdelano vizijo novega doma. 

"Naravna svetloba, minimalističen stil, mavrična bela barva v kombinaciji z detajli, črno in sivo," jo opiše. "V stanovanju skušam v kar največji meri izkoristiti svojo kreativnost in smisel za humor, marsikaj ustvarim ali predelam sama." Zagovarja maksimalen izkoristek stvari ter ponovno uporabo, saj imamo dandanes velikokrat še preveč vsega. "Šivam, barvam, lepim, vrtam, brusim, skratka sem sama svoj mojster, saj naravnost uživam v tem, da se lahko vedno nagradim s končnim izdelkom."

DOM, V KATEREM SEM JAZ V VSEJ SVOJI NEPOPOLNOSTI
Kakšen dom želi ustvariti? "V prvi vrsti tak, da se v njem počutim lagodno in sproščeno, da imam že med vožnjo proti domu občutek, da grem zares domov, v svoj topli dom, v katerem sem jaz jaz v vsej svoji nepopolnosti," pripoveduje. "Druga najpomembnejša stvar pa je, da se vsakdo, ki pride na obisk, pri nas prav tako počuti sproščeno in sprejeto, kot bi bil doma. Dom navsezadnje delamo ljudje sami z našim karakterjem, osebno toplino in širino."

INSTAGRAM KOT MEKA NAVDIHA
Če Moniko spremljate na Instagramu, poznate njen slog, saj veje iz vsake fotografije. Naj bo to detajl stanovanja, Calistine nogice ali samo njeni trenutki med lepimi stvarmi. Pravi, da je sama sebi največji kritik, ko gre za fotografije, a Instagram vidi kot nekakšen dnevnik spominov, ki potencira ne le razvoj fotografij, temveč tudi avtorja samega. Poleg tega nudi dostop do številnih koristnih informacij in je, kot pravi Monika, prava meka navdiha - ko gre za interier ali spoznavanje novih ljudi. 

Piše tudi blog ON THE BRIGHT SIDE, ki pa je ta hip na počitnicah. Hčerka hodi v vrtec, Monika pa se na dunajski univerzi uči nemščine. A za prihodnje načrtuje prenovljeno podobo in objave, ki bodo razkrivale utrip mesta, skrite kotičke Dunaja, kulinarične objave, utrinke s potovanj in tudi njene DIY stvaritve. 

POVSOD JE LEPO, A NAJLEPŠE JE TAM, KJER SO PRAVI LJUDJE
Ker veliko potuje, sem jo enostavno morala vprašati po njenih najljubših kotičkih sveta. Saj veste, bliža se konec leta, z njim pa novi potovalni načrti. 

"Najljubših krajev imam kar precej. Med njih bi uvrstila moj rojstni Zagreb in velik del hrvaške obale, seveda tudi Berlin, Pariz, Milano, Beograd, Hamburg, Ljubljano in Düsseldorf, kjer se nahaja naš stalni dom, naša baza. Izpustiti ne smem niti Dunaja in prečudovite Formentere, ki jo definitivno priporočam." Ne glede na to, kam potuje, pa Monika mest ne doživlja le prek arhitekture, zgodovine, podnebja, ampak predvsem prek ljudi in prijateljev.

MONIKINI NAJLJUBŠI DUNAJSKI KOTIČKI
Dunaj še vedno v veliki meri raziskujem, ker se trenutno najdlje časa zadržujem v centralnem delu in študentskem kampusu (in ker si končno lahko privoščim), se rada odpravim v POC caffeeki se nahaja v notranjosti dela cerkve. Ena od tradicionalnih dunajskih kavarn je PrückelNa kosilo se najraje odpravim kar peš na Naschmarkt, v priljubljeno restavracijo Neni, ki jo lahko najdemo tudi v  25 hours hotelu v Berlinu, Hamburgu in Zürichu. Zelo rada pa se odpravim tudi v Hotel Daniel, kjer je vedno odličen ambient. 

Moja trenutno najljubša trgovinica je pred kratkim odprta enota trgovine Hannibal. V naši bližini je tudi res najlepša trgovinica Feinedinge - priporočam obisk!

S hčerkico se najraje odpraviva kar v najbližji park, drugače pa nama ne uide tudi odlično urejen otroški park v Stadtparku. Vsak dan se sprehodiva mimo opere in nacionalne knjižnice skozi center, preko Stephanplatza in nazaj do četrtega becirka. Ne smem pa pozabit na legendarni sladoled v 10. becirku, ki je čez zimo žal zaprt, drugače pa definitivno vreden obiska.

ONA, MILENA, EMINA IN NEDA • ČILIMI NOVE KOLEKCIJE KOBEIAGI KILIMS

$
0
0


Čilimom KOBEIAGI KILIMS, tradicionalno tkanim preprogam in pregrinjalom, ki sta jih s svojimi vzorci v sodoben dom postavili Ivana Blaž in Nina Mršnik, so z najnovejšo linijo pridružili štirje vzorci. Da imajo tudi ti - tako kot  v premierni kolekciji - ženska imena, ni slučaj. V najožjem krogu, ki ustvarja Kobeiagi Kilims, so namreč ženske. Tako je to tudi svojstven poklon njim. 

"Zadnja kolekcija je nastajala istočasno s kratkimi teksti, ki opisujejo prizore in občutke z najinih potovanj ali pa prostore, ki so obema znani," pravi Nina. Tako je MILENA zgodba o najlepši hiši, ki jo poznata. ONA govori o času, ki ga je ena od njiju preživela v Braziliji. EMINA je povezana z njunimi vožnjami med Slovenijo in Bosno. NEDA pa je ime njima ljubi ženski in njeni hiši, kjer se vedno odlično počutita. Besedila sta Nina in Ivana vzeli kot okvir za oblikovanje novih vzorcev.
Milena
Dark terrazzo floors and yellowish wooden steps. The house was built in the late Fifties.
Sitting on the sofas, they were sipping tea and eating dates that someone had brought from Turkey (food with a story tastes so much better). The fireplace was emanating the nicest heat one can imagine. She was absorbed in scrolling through the titles of the cookbooks crammed in the bookcase. Enjoying the downtime, the others were looking through the large window giving onto the sea and already savouring the arrival of the summer when they would have enjoyed their lives even more.

Nova kolekcija čilimov, ki jih lahko uporabljamo kot preproge ali pregrinjala, v liniji pa so tudi okrasne blazine, je še bolj bogata z vzorci. "Ugotovili sva, da imajo bosanski vzorci pogled simbolične tudi funkcionalno vrednost - čilim se lepše uleže na tla in je zelo raven, če ima enakomeren vzorec," pravita oblikovalki, ki sta zato pri snovanju nove linije predvsem veliko raziskovali. 

Se bo pa Emini, Massari Rosso, Baji, Stani, Mileni, Oni, Nedi in Lejli, sta sklenili Nina in Ivana, po novem vsak mesec pridružil nov vzorec. Tako bo linija vsakič znova bogatejša za nov čilim.
Ona, Neda, Milena in Emina

Medtem ko lahko čilime že naročite v spletni trgovini, so "v živo" za zdaj na prodaj v Copenhagnu in na Dunaju, v kratkem pa jih bom moč kupiti tudi v Sarajevu, kar ju še posebej veseli. "Trgovina, ki bo prodajala najine čilime, je na Baščaršiji, kjer prodajajo predvsem čilime z bližnjega vzhoda." Zanimivo torej, da bosta prav oni zastopali bosanske čilime v Bosni.  Kdaj boste lahko čilime Kobeiagi Kilims potipali in kupili v Sloveniji ... pa izveste kmalu. 

KOBEIAGI KILIMS

Foto: Ada Hamza

PRAV POSEBNA LJUBLJANSKA HIŠA, KI ZA SINJO FASADO ČUVA MNOGE ZGODBE

$
0
0


Mimo te hiše pelje moja tekaška steza. Vedno jo s pogledom lovim že med drevesi, preden mimo gredic pritečem na makedamsko pot, polno kužkov, vozičkov, tekačev, sprehajalcev in obiskovalcev največjega mestnega pokopališča.

Drugačna je od hiš v tisti vrsti, in saj veste, kako je z domišljijo, v mislih sem si v preteklih letih ustvarila predstavo o tem, kdo bo v njej živel. Moja domišljija se ne bi mogla bolj motiti, a zdaj, ko poznam njeno zgodbo, mi je le še bolj pri srcu s svojo valovito sinje modro fasado.



Ta hiša ni običajna stanovanjska enota. Ni le še eden v vrsti sodobnih domov neobičajne oblike, ki bi si ga ustvaril kdo z malce posebnim okusom. To je namreč materinski dom. V njem živi sedem mamic z otroki, ki zaradi različnih dejavnikov nimajo svojega doma ali v njem trenutno ne morejo prebivati. Je tudi najnovejši med osmimi tovrstnimi domovi v Sloveniji, v katerih  biva 170 mamic in otrok. Odprli so ga pred nekaj dnevi.

Hišo, ki najbrž ni le najlepši materinski dom, ampak kar najbolj zanimiva hiša daleč naokoli, so zasnovali Rok Jereb, Blaž Budja in Nina Majoranc iz biroja JEREB IN BUDJA ARHITEKTI. Tudi sami ji pravijo "posebna". In taka je v več pogledih, ne le po zunanjosti. 

O materinskem domu so arhitekti na svoji spletni strani zapisali, da "njegova vsebina v sozvočju z obliko tudi naključnemu opazovalcu pove lepo zgodbo. Na meji dveh mest, stavba namreč leži tik ob glavnem mestnem pokopališču, ki ga od drugega mesta loči park, zlahka razberemo, da je moč z oblikovanjem, ki sledi funkciji, vzbuditi in negovati občutek varnosti. Tega pa njegovi stanovalci najbolj potrebujejo."

POT LESA - NA TLEH IN NA STROPU
Poleg spalnic, ki nudijo intimo in zavetje, so v hiši tudi prostorni skupni prostori. Kuhinja z dvema umivalnikoma in velikim kuhinjskim pultom je nekakšno srce tega dela hiše. Živahne, barvite ploščice ji dajejo igriv, veder značaj. V istem prostoru sta še dve veliki jedilni mizi in kotiček za posedanje.

Posebnost je tudi lesen opaž, ki kot nekakšna reka obliva strop v različnih prostorih, jih s tem povezuje in ustvarja nekakšno leseno nit, ki jo lahko opazujemo z različnih višin hiše.

USTANOVA, KI VARUJE IN PODARJA TOPLINO DOMA
"Oblikovno je funkcija in zasnova hiše jasna že z zasnovo fasade,"še pišejo arhitekti. "Pritličje, javni del je s cezuro ločen od nadstropja, spalnega dela. Fasadni ovoj pa objema hišo z dveh strani, z dvema materialoma, betonom, ki z uporabo deščičenega opaža pridobi krhek nagovor in sledi drugemu objemu, stekleni fasadi. Oba skrbno varujeta notranjost. Raster oken pa usmerja in skriva ter odpira poglede. Ureja potrebno komunikacijo z okolico in govori o tem, da Materinski dom ni navadna hiša. Je ustanova, ki varuje in obenem podarja toplino doma."


Res lep projekt. ♥️ In držim pesti, da bi se vse zgodbe v materinskih domovih, varnih hišah in  kar najlepše končale. Hvala za dovoljenje za objavo, arhitekti. 

FOTO: Blaž Budja

PREJ IN POTEM • BARVITO STANOVANJE Z NORDIJSKIM PRIDIHOM V KRANJSKI GORI

$
0
0
Medtem ko še čakamo na tisto pravo zimo, pa so alpski resorti že pripravljeni na novo smučarsko sezono, jutra s sveže zapadlim snegom, dneve na strminah in pravljične večere med okrašenimi stojnicami.

Kranjska Gora je eden od takih krajev in tam si je počitniško stanovanje kupila tudi mlada družina. Še v začetku leta je stanovanje kazalo podobo tipičnega doma zgodnjih osemdesetih s težkim itisonom, masivnim lesenim pohištvom in slabo osvetlitvijo vred. A lastnika sta v njem videla potencial in pri prenovi poiskala pomoč arhitektke Nine Štajner.
SKANDINAVSKO OBLIKOVANJE Z BARVITIMI IN RETRO ELEMENTI
Želela sta, da prostor odraža njuno ljubezen do skandinavskega oblikovanja in živahnih barv ter tudi nekoliko nostalgičnega pridiha, pravi Nina. Zaradi omejene kvadrature v v razporeditev prostorov in opreme niso preveč posegali, pri prenovi pa so stremeli k svetlim, svežim prostorom in mladostni energiji.

"Tako lastnika kot sama sem mnenja, da velja kakovostne elemente v prostoru obdržati in tako smo v stanovanju pustili velikanski omari v spalnici in na hodniku; ki pa smo jih s pomočjo barve, tapetih in živahnih ročajev povsem obnovili ter vpeli v vizualno podobo novega domovanja," pripoveduje arhitektka in stilistka Nina Štajner. 
SVETLO SIVA ZA PODLAGO IGRIVIM, ŽIVAHNIM BARVAM
Tako so obdržali tudi star fotelj, na katerega je družina zelo navezana, a so ga pretapicirali z živo oranžnim blagom. Za osnovno barvno shemo prenove so izbrali svetlo sive odtenke, prostore pa popestrili z manjšimi živo pisanimi pohištvenimi kosi in dodatki. Če se družina barv naveliča, lahko manjše kose hitro in ugodno zamenjajo in tako ustvarijo povsem drugačno vzdušje.

V SREDIŠČU KAMIN, OKOLI NJEGA PA KUHINJA, DNEVNA SOBA IN JEDILNICA
V središče bivalnega prostora so postavili kamnin, okoli njega pa nanizali kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo. Ob kamin so postavili klop, katere hrbtni del je odet v grafično tkanino, s tem pa se barvno navezuje na stole v jedilnici.
Jedilna miza, komoda in klubske mizice so v retro slogu, izdelane so po meri in tako kot stoli stojijo na elegantnih kovinskih nogah. Tudi svetilke v prostoru imajo vintage pridih, omogočajo pa več vrst ambientalne svetlobe, ki bo še posebej prišla do izraza v zimskih dneh, ko se tako hitro stemni.

STARINSKE SMUČI, PREDELANE V OBEŠALNIKE ZA OBLAČILA
“Eden od glavnih vizualnih poudarkov v bivalnem prostoru in spalnici so uokvirjene fotografije Nevenke Papič, na hodniku in v otroški spalnici pa stene krasijo starinske smuči, predelane v obešalnike za obleke,” zanimive detajle predstavi arhitektka. Spalnici sta sicer opremljeni preprosto, glavno svetlo barvno paleto pa presekajo le živo pisani detajli. 

SVETLA IN ŠIK KOPALNICA
Kako lepa je šele kopalnica! Kot pravi Nina, je bila ta sicer prenovljena nedolgo nazaj, a so se vseeno odločili, da jo popolnoma prenovijo in jo vizualno povežejo s preostalim stanovanjem.


Majhni kvadraturi navkljub kopalnica deluje precej prostorno, predvsem zaradi prosojne, po meri narejene kabine za prhanje. Tla prekrivajo grafične keramične ploščice v svetlo modrih tonih. “Kombinirali smo jih z živo rumenim ogledalom, po meri narejenim lesenim pohištvom in kovinskimi armaturami. Kopalnica tako deluje mladostno in igrivo, hkrati pa je zelo funkcionalna,” doda arhitektka.

BI ZIMSKE POČITNICE PREŽIVELI V TEM STANOVANJU?
In tako so s premišljenim kombiniranjem pohištvenih kosov različnih cenovnih razredov, izdelavo pohištva po meri, kupovanjem prek spleta in tudi nekaj ‘do it yourself’ projekti kljub omejenemu proračunu ustvarili negeneričen, vizualno privlačen in predvsem funkcionalen počitniški apartma, ki bo poleg lastnikov razveseljeval tudi goste. Stanovanje je namreč mogoče tudi najeti (klik, klik).

Fotografije prenovljenega stanovanja je posnel Anže Vrabl
Spodaj pa si lahko ogledate še stanovanje pred prenovo.



NINUSHUAL • KO STA DOVOLJ IZDELEK IN ZGODBA ZA NJIM

$
0
0
"Želim delati nekaj, kar bo trajalo več kot le sezono in bo izdelek skozi nošenje dobil svojo končno podobo," pravi Nina Graabar, oblikovalka in podjetnica, ki šiva usnjene izdelke pod znamko NINUSHUAL. Njene torbe in torbice, halotaške, denarnice, zapestnice, obeske in druge dodatke ste morda že kje zasledili. Z zanimivimi oblikami, kombinacijami barv in tekstur so prava paša za oči. In čeprav je svojo podjetniško zgodbo začela pisati pred petimi leti, ko je tudi uradno registrirala svojo znamko, se je njeno ustvarjanje začelo že veliko prej.
A takrat šivalni stroj ni bil v prvem planu. Rezanje usnja in drugega blaga, šivanje in lepljenje ... vse se je začelo spontano in "skozi neobremenjeno eksperimentiranje in testiranje, kako se usnjeni izdelki obnesejo v svojih vlogah, sem prišla do zaključka, da bi to lahko bilo nekaj, v kar želim vlagati in se tako kreativno razvijati."
Od njenih začetkov je minilo že nekaj let, a še vedno se zgodi, pove, da kdaj na ženski opazi torbo, ki jo je sešila takrat, pa je torba še vedno lepa. "Ima neko identiteto in nosi veliko zgodb, tako kot so jih nosile velike usnjene torbe poštarjev ali pa stari kovčki."

SAMA ZBERE VSAK KOS USNJA, GA IZREŽE IN SEŠIJE 

Ninushual je ime, ki izhaja iz ustvarjalkinega vzdevka. In tudi sicer sama v tej zgodbi igra glavno vlogo. "Sama izberem vsak kos usnja in mu v mislih pripišem vlogo, sama oblikujem, režem, šivam, prodajam ter snujem ideje za prihodnost. Urejam svoj instagram in fb profil, odpisujem strankam …" Pravi, da je to delo, ki presega okvirje osemurnega delovnika in da ji to ne bi uspelo brez podpore družine in partnerja, ki je njena desna roka in prvi kritik.
USTVARJA, KAR JI JE VŠEČ IN ČESAR NE NAJDE V NOBENI TRGOVINI
Pri ustvarjanju izhaja iz sebe. "Kaj mi je všeč in česa ne najdem na policah trgovin, lahko pa izdelam – tako nekako se je tudi začelo," tako razmišlja Nina, ki svoje izdelke tudi nosi in pri tem iz mimobežnih pogledov vedno znova ugotavlja, da ima zelo široko občinstvo.


"Zapestnico ali vpadljivo torbo si pogosto zaželi gospa z  izdelanim okusom, pa tudi gospodična, ki bo moje izdelke kombinirala s tistim, kar trenutno nosi. Ustvarjam za ženske, ki zaupajo moji presoji in moje kose vključijo v svoj vsakdan," opisuje svoje stranke. Kar nekaj teh je rednih in zvestih, veselijo pa jo tudi nove, to ji daje tudi energijo za naprej.
KO STA DOVOLJ IZDELEK IN ZGODBA ZA NJIM
"V dobro voljo me spravi, ko vidim, da si je nekdo zaželel moj kos, čeprav ga k temu ni spodbudilo nobeno oglaševanje, ampak sta bila dovolj izdelek in zgodba za njim." Svoj slog pa pravzaprav še vedno pili. Usnje občasno kombinira s tekstilom, sestavlja različne teksture in oblike usnja, vključuje kovinske elemente in les. Če je včasih v svoje izdelke vključevala veliko elementov, si danes želi, da vsak kos zase deluje čim bolj samostojno in preprosto.


Kdaj pa kdaj nastanejo tudi moški kosi, predvsem zapestnice, drobižnice, obeski za ključe, ovitki za potni list, tudi torbe.
ROKODELSKI PRISTOP OD ZAČETKA DO KONCA
Poskuša biti čim manj obremenjena s svetom, ki vsak dan diktira, kako moraš razmišljati in kateremu idealu moraš ustrezati. "Potihem želim, da tako deluje tudi celotna podoba znamke," nadaljuje, saj tudi sama nikoli ni slepo sledila trendom. "Imam zelo rokodelski pristop in delam s tem, kar imam in idejami, ki jih premorem. Izdelek  gre premišljeno od začetka do konca skozi ene in iste roke in ustvari se neka energija, ki se začuti in je dodana vrednost izdelku, ki je najpogosteje unikat."

ŽELIM BITI SAMOSVOJA
Tako se je v preteklosti večkrat znašla pred odločitvijo, ali bi proizvodnjo zaradi povpraševanja razširila in bi njene izdelke šivali drugi. "A to potem ne bi bil več Ninushual, kakršen je zdaj. Za zdaj želim biti samosvoja in ohranjati meni tako pomembno svobodo."


Spremljajte Ninushual tudi na:

NA PLATNICE ŠOLSKIH ZVEZKOV RISAL BOARDE, ZDAJ JIH IZDELUJE SAM

$
0
0
Medtem ko v dneve vse bolj reže mraz in našo sapo spreminja v puhaste oblačke, nekaj sto metrov višje sledi v sneg že nekaj časa zarezujejo robovi, ostrejši od zimskega mraza.

In v letu, ko se na veliko piše o novi znamki skakalnih smuči, ki bodo morda na smučarskih skakalnicah in letalnicah prinašale rekorde, pa o drugih velikih imenih zimske športne industrije, v delavnici nekje na Gorenjskem Jure Sodja izdeluje prav posebne snowboarde. MOONCHILD SNOWBOARDS

KO TRENINGE IN TEKMOVALNOST ZAMENJATA SVOBODA IN ZABAVA

Jure je v osnovnošolskih časih kar osem let treniral alpsko smučanje, ki pa se mu je zaradi tekmovalnosti, treningov, sledenju navodilom trenerjev zamerilo. Takrat, sredi 90., je bordanje pridobivalo na priljubljenosti in tako si je Jure sposodil bratovo desko in se že prvi dan na njej povsem navdušil nad tem športom. 

"Na boardu mi ni nihče govoril, kako naj se peljem, kako naj se držim, zame je bila to popolna svoboda po dolgih letih. Lahko sem skakal, kot sem hotel," se spominja Jure, ki mu je bilo všeč tudi to, da takrat tekmovalno snowboardanje še ni bilo prisotno. "Vse je bil lifestyle in zabava." Od tistega prvega dne pred dvajsetimi leti je strasten boarder.
OD SNEŽNIH PARKOV DO PROSTRANIH TERENOV IN CELCA
Na začetku je bil najbolj entuziastičen, scena se je tudi v Sloveniji počasi razvijala, veliko so deskali po snežnih parkih, Jure je v enem od njih tudi delal. "Nikoli nisem bil tako uspešen kot nekateri kolegi, sam krivim pomanjkanje talenta in telesno višino," pravi o tem, zakaj se je odrekel tekmovalnim ambicijam. Sčasoma se je naveličal tudi snežnih parkov, hkrati pa ga je od freestyle snowboardanja odvrnilo to, da je bilo vse bolj podobno gimnastiki. "Kar preveč časa sem potreboval, da sem se odlepil od parkov in ponovno začel uživati v prostranih terenih, na celcu, v naravi."

A odkar izdeluje svoje deske, se je je vrnilo tudi skorajda začetniško navdušenje nad tem športom. Želja po oblikovanju in izdelavi desk je v njem tlela ves ta čas. "V šolske zvezke sem na platnice risal dizajne boardov. Seveda se mi takrat ni sanjalo, da bi jih lahko izdeloval doma."

KO MNOŽIČNO PROIZVODNJO ZAMENJA LASTNA DELAVNICA
Tudi njegova poklicna pot je bila nekaj časa povezana prav s tem. Če je včasih razmišljal, kaj bi počel, da bi zaslužil, je pred tremi leti začel razmišljati drugače – početi tisto, kar bi ga veselilo. Najprej je pomislil na izdelavo skejtov, po brskanju po forumih in spletu pa ugotovil, da bi morda lahko izdelal tudi lastno snežno desko. V tistem času je po slučajno prek razpisa dobil delo pri slovenskem proizvajalcu smuči in desk, kjer naj bi razvijal prav boarde.

"Na prvi pogled se je zdelo, da bo to moja sanjska služba, a sem kmalu ugotovil, da delati boarde za masovno proizvodnjo, po navodilih produktnega vodja ter budnim očesom šefa,  uokvirjen v  40-urni obvezni delavnik ...  ni  tisto, kar mi prinaša zadovoljstvo." Strast do tega športa bi tako postala vsakodnevna obveza in Jure je spoznal, da bi kaj kmalu tudi ugasnila. Po enem mesecu je pustil službo in se vrnil v prejšnjo, kjer dela kot projektant strojev. A želja po ustvarjanju ni minila, še več, Jure nikoli ni bil bolj motiviran, da naredi svoj board.
MOONCHILD SNOWBOARDS
A tudi ta trenutek ni prišel čez noč. Preden se je lotil prve deske, je leto dni prebiral literaturo o izdelavi. "Na spletu sem našel forum o ročno izdelanih smučeh in deskah, nekaj vpogleda v izdelavo desk sem dobil med enomesečnim delom pri proizvajalcu, kakšno stvar sem vprašal sodelavca v trenutni službi, ki mimogrede izdeluje tekmovalne deske," opisuje Jure, ki se je tako na izdelavo prvega boarda dobro pripravil. Priprave pa niso bile le teoretične, temveč tudi praktične. Izdelati je namreč moral tudi nekaj orodij, med njimi sta bila najpomembnejša vakuumski nastavljivi kalup in orodje za izdelavo profila sredic.

Nato je nabral ves potreben material za izdelavo deske. Večino je naročil kar prek spleta. In tako je 1. decembra 2015, torej točno pred letom dni, nastal prvi board. V minulem letu jih je izdelal še osem, nekaj pa jih je sredi dela. "Seveda imajo vsi prostor za izboljšave, a sem z njimi na snegu užival, kot že dolgo ne. Tako ni šel prav noben board v nič, vse sem sam in s pomočjo prijateljev testiral," pravi Jure in z nasmeškom doda, da je enega seveda izdelal tudi za ženo. Tudi njegovo ženo Petro sem na Pepermintu že predstavila, izdeluje prekrasne slaščice, in oba sta zares kreativna in navdihujoča. Tako kot njuni zgodbi. <3 o:p="">3>

In tako je nastala znamka Moonchild Snowboards. Jure se trudi, da z vsako desko naredi nekaj novega, saj se tako lahko največ nauči, hkrati pa sledi svoji ideji, da nikoli ne izdela dveh enakih boardov.
Še pred nekaj leti so si bili boardi po zunanju obliki na mah podobni: pravilnih oblik, spredaj in zadaj zakrivljeni. V zadnjih petih letih pa je prišlo do razcveta tudi pri oblikovanju snežnih desk. "Postali so zanimivih oblik, razvijati so se začeli tudi splitboardi in powdersurfi, na katerih se pelješ brez vezi," spreminjajoče se trende razloži Jure. S tem se je odprlo ogromno možnosti, tako glede oblike kot same konstrukcije desk.

KAKO NASTANE SNEŽNA DESKA?
Če se je pri izdelavi prve deske tudi sam zgledoval po eni, ki jo je videl na spletu, pa je vse ostale zasnoval sam. In kakšen je pravzaprav načrtovalski in produkcijski proces za eno desko? Idejo kdaj razvija zelo dolgo, razmišlja, kaj bi delovalo za cel sneg. Nato v 3d programu nariše desko, ki naj bi imela želene vozne lastnosti, nato obliko prilagaja tako dolgo, da je tudi vizualno lepa. Spet drugič si nov board izmisli na hitro.

"Idejo lahko dobim iz stvari, ki sploh niso povezane z bordanjem, lahko tudi iz glasbenega besedila. Seveda v dobi interneta nisem imun na slike zanimivih boardov, vendar sem bom potrudil in vsakega naredil na svoj način," opisuje rokodelec, ki po izrisani 3d obliki določi še konstrukcijo deske. Nato obliko boarda v naravni velikosti natisne na papir in jo preriše na leseno sredico, ki jo pripravi za sestavo boarda.
"Pripravim še ostale materiale, kot so drsna obloga, steklena in karbonska vlakna ... Vse to sestavim v kalupu, zlepim z epoksi smolo ter vakuumiram 15 ur. Nato sledi končna obdelava z brušenjem, izdelavo strukture drsne obloge, grafična podoba in na koncu še lakiranje." Jure za svoje deske uporablja leseno zgornjo oblogo, medtem ko večina snowboard industrije uporablja plastično.

Na vprašanje, koliko časa porabi za izdelavo ene deske, odgovori: "Ko delaš deske ročno izdelave, sploh vsako drugačno, pri tem pa ne uporabljaš nobenih šablon ali orodji za serijsko proizvodnjo, je bolje, da ne meriš časa. Izdelavo vsake deske začneš iz nule. Če hočeš, da je izdelek kakovosten, se moraš posvetiti vsakemu procesu v izdelavi." A njemu je izdelava boardov zares v veselje, zato mu ni žal nobene od vloženih ur, čeprav delo kombinira z redno službo, ob tem pa ima še druge hobije. Tako si kdaj želi, da bi imel dan 30 ur.

VSAKA DESKA JE DRUGAČNA
S serijskimi proizvajalci desk se po količini izdelanih boardov resda ne more primerjati, a ima rokodelski pristop k izdelavi tudi veliko prednosti in odlik. Vsaka deska je drugačna, za razliko od velikih proizvajalcev z masovno proizvodnjo mu ni težko eksperimentirati. Serijsko izdelane deske so tudi bolj konvencionalne, saj so tveganja za morebitne napake v konstrukciji in proizvodnji, prevelika. Če se kaj zalomi, gre lahko v nič nekaj tisoč desk. Pri butični proizvodnji, če lahko Juretovi znamki  tako rečem, tega tveganja ni, saj gre za eno desko. Tudi zato si lahko več dovoli, izdeluje nenavadne oblike, uporablja naravnejše materiale.

VOŽNJA PO GLOBOKEM SNEGU JE DUŠA BOARDANJA
"Najraje izdelujem deske, ki se najbolje obnesejo v celcu. Vožnja po globokem snegu je osnova, duša boardanja, in je tista stvar, v kateri uživa vsak boarder. Nekatere deske so narejene tako izrazito za globok sneg, da je vožnja po steptanem smučišču že težavna.  Seveda je vse poplačano, ko zapelješ v celca.  Tega  si industrija ne more privoščiti."

Jure meni, da popolne oblike deske ni. Vsaka ti nudi drugačne občutke in zadovoljstvo na snegu. V zadnjem obdobju je, predvsem v Ameriki, prišlo do pojava powdersurfanja, boardanja brez vezi. In ker je v Evropi takšno desko težko dobiti, jo je Jure izdelal sam. In na njej užival kot pred 20 leti, ko je začenjal deskati.

"Ker se zadnja leta čutim bolj povezan z naravo, sem ravno sedaj dokončal tudi svoj prvi splitboard, obliko, ki jo v svojo ponudbo počasi dajejo tudi industrijska podjetja. Gre za desko, ki se za vzpon na goro razstavi v turne smuči. Na vrhu se ponovno sestavi in se pelje dol kot board."

ŽELJA: DA BI PRISPEVAL K RAZVOJU BOARDANJA
Čeprav so boardi Moonchild Snowboards za zdaj še Juretov hobi, ime še ogromno idej za prihodnost, na žalost pa premalo časa, da bi vse potekalo tako hitro, kot bi si želel. Po drugi strani pa mu to, da ima ob svoji znamki tudi redno službo, omogoča ustvarjalno svobodo brez prilagajanja trgu v apetitu po zaslužku. 

"Mislim, da lahko postaneš resnično dober v neki stvari le, če jo delaš z dušo in srcem. Tako si želim, da bom lahko nekoč rekel, da je Moonchild prispeval vsaj majhen delček k boardanju, pa naj bo z eksperimentiranjem in posledično razvojem boardov, ali pa k nepozabnim užitkom posameznikov na belih strminah."
Moonchild Snowboards lahko spremljate tudi tu:

MINI PEPERMINTOV VODNIK • PRAVLJIČNA & PRAZNIČNA RADOVLJICA

$
0
0
Poznam točno tri ljudi iz Radovljice in nihče med njimi mi ni nikoli povedal, kako lepo je to mestece. Ko se s pomočjo zemljevida na telefonu in po parih nepotrebnih ovinkih vendarle znajdeš pred ozko uličico, vhodom v stari del mesta, in stopiš v pravljico. 

Ko sem zadnjič pri delu med brskanjem po fototeki naletela na fotografije praznično okrašene Radovljice, sem si rekla, da ta december preverim, če je zares tako lično okrancljano. Ker pri okrašenih mestih sem jaz bolj za klasiko in bele lučke, ne pa za gužvo, pisane ulomke in galaksije. Ko se boste torej peljali v Avstrijo na štante, s sladkorjem oblite mandlje in kuhančka, se ustavite še tule.
O Radovljici vem, da ji rečemo tudi Linhartovo mesto, da ima zelo sladek festival in da je kraj srčkov, tistih iz lecta. Pa da je iz Radovljice veliko dobrih plavalcev in da je čisto blizu do Bleda in okoliških planin. Kaj dosti mi na pozno nedeljsko popoldne niti ni uspelo raziskati, sem pa pojedla najdražji kos štrudla v življenju, da sem si vsaj malo ogrela nos in si ogledala, kako v Lectariji nastajajo izdelki iz lecta.  
Sem pa zato pogledala prav vsako hiško, vsak detajl na fasadah in prav vsa vrata, okrašena z venčki in smrekovimi girlandami z obveznimi rdečimi srci in pentljami. In antikvariat, deloma preseljen na uličice in zidove hiš, me je presenetil in očaral.
In potem, ko prideš čisto do konca trga, te za vogalom čaka pročelje cerkve svetega Petra. 
Potem se je že toliko stemnilo, da sem se obrnila nazaj in ujela trenutek, ko so se prižgale lučke. In čez minuto mi je mrknil iphone. Radolca, se še vidiva!
Več o Radovljici in njenem prazničnem dogajanju lahko preberete tule.

ANA MARAŽ • ČRTE IN PODOBE OD TAM, KJER PIHA BURJA

$
0
0

Ko sem pred sedmimi leti na Pepermintu prvič predstavila ilustratorko ANO MARAŽ, ki smo jo takrat blogerji in občudovalci lepega spremljali na krasnem blogu talking to volcano, sem imela navado ob zaključku Pepermintovih vprašalnikov intervjuvance v mislih postaviti v prihodnost in jih vprašati, kje se vidijo čez nekaj let. 

Predvsem si želim, da bi bila moja prihodnost prežeta z ustvarjalnostjo. Želim si, da bi lahko živela od svojih del, pred tem seveda še uspešno diplomirala in se čim prej preselila v skupen domek s svojim najdražjim. Sanjsko bi bilo spet potovati v skandinavske dežele in se naučiti veliko novega.

Zgornje vrstice so Anin odgovor na to, priznam, zares neizvirno vprašanje. A izkazalo se je, da čez sedem let vse prav pride, tudi klišejska vprašanja. Zaradi neklišejskih odgovorov, kajpak.  Ob reprizi intervjuja sem tako gostjo prve Pepermintove objave v letu 2017 najprej spomnila na njene tedanje besede.

"Bilo je ustvarjalno, predvsem pa pestro in polno izzivov," danes pravi rdečelaska iz Vipavske doline, ki je medtem diplomirala, si tudi zares ustvarila dom in dvakrat postala mama. O severnih deželah še vedno sanjarijo, le da so zdaj v potovalne načrte vključene tudi otroške želje. Hiša Muminov, na primer. 

Ana, ki ni le likovna mojstrica, temveč tudi čarodejka lovljenja vsakdanjih momentov v fotografski in telefonski objektiv - le poglejte na njen IG! -, je po diplomi dve leti poučevala likovni pouk in umetnostno zgodovino, svoje ustvarjanje pa v lovljenju novega ritma vsakdana postavila na stranski tir. Povsem drugače je bilo v študentskih letih, ko je lahko nemoteno ustvarjala, takrat morda še brez zavedanja, kakšen luksuz je to.  Ni tako prav pri vseh, ne le pri ustvarjalcih? 

A s prihodom otrok je, opisuje Ana, "iskanje časa za ustvarjanje spet postal svojevrsten izziv, in če povem po pravici, še danes iščem ravnotežje med obema sferama." Pa je na poti do danes kaj - ko gre za njen ustvarjalni slog - opustila, pozabila, zradirala? "Težko rečem. Mogoče sem šla globlje v minimalizem, tam nekje so se izgubili tudi stavki, ki so takrat precej spremljali moje delo ... te malo pogrešam, mogoče se prikradejo nazaj." 

Maraževa nas je nekoč spravljala v dobro voljo, melanholijo in sanjarjenje s svojimi kombinacijami risbe in besede. Neredko jih je, vsaj delček njih, obarvala turkizno. In čeprav so danes so njena dela morda manj barvita, v njih ohranja ta preprost navdih, te drobne stvari in detajle, ki jih obarva s črtami, oblikami, kontrasti.

Premalo časa je bilo za kakšne večje projekte, se nazaj ozira sama in s svojimi besedami, zato so dela mogoče bolj razdrobljena, malo tu, malo tam, morda pomensko nimajo rdeče niti in gre bolj za fragmente. Vsekakor odraz življenjskih okoliščin, doda z nasmehom.

Doma je tam, kjer piha burja. Zanima me, ali pokrajina, sredi katere prebiva, vpliva na njeno delo. Ali kaj pogreša Ljubljano in njeno živahnost? "Ja, burja! Šele med študijem v Ljubljani sem ugotovila kako zelo jo imam rada. Res zna biti divja in neizprosna ampak prevetri človeka do jedra in odpihne vse slabo. No, zdajle malo romantiziram, ampak odmaknjenost mi ustreza. Ljubljana je blizu, všeč mi je njen vrvež, ampak samo za dan ali dva, potem me že motijo promet in gužva in izguba časa med točko a in točko b." 

Meni, da okolje, v katerem živimo, vsekakor vpliva na  posameznika. Morda ne toliko na ustvarjalni slog, kot na to, kar nam je tako samoumevno in lastno, da tega niti ne opazimo. 

Zase in pod svojim imenom ustvarja in prodaja (klik v njen e-shop!) predvsem ilustracije, kolaže in printe z raznolikimi motivi, prisrčnimi vsakdanjimi predmeti in živalmi. Lani je sodelovala tudi pri oblikovanju ovitka albuma benda Mart, za katerega je pred kratkim prejela tudi priznanje festivala Tresk. Ilustrirati pa si želi tudi knjige. "To sem si vedno želela in upam, da se najdeta priložnost in čas za to."

Poznamo pa jo tudi po sodelovanjih, med drugim s slovenskima blagovnima znamkama Vila Malina in ooh noo. Oba projekta je zakrivil Instagram, kjer sta Urška (Vila Malina) in Nina (ooh noo) videli Anino delo in jo povabili k sodelovanju. Anine ilustracije tako krasijo ovijalni papir, kartice, beležnice, posteljnino in še kaj.
Vse fotografije so delo Miloša Miloševiča
"Ker so izdelki obeh znamk vrhunsko oblikovani in izdelani, si jemljem v veliko čast, da jih lahko krasijo moja dela," pripoveduje in doda, da h krasnim občutkom prispevajo predvsem odzivi ljudi, ki izdelke uporabljajo v vsakodnevnem življenju, na svoj način, v svojih kontekstih. "Posebna sreča pa je položiti otroka v posteljo, v kateri rjuho krasi tvoja ilustracija." 

Kaj pa čez novih sedem let? "Kot bi v šali rekel moj tata: Niti policija ne ve. Hahaha." 

Preverim takrat, velja?

Ano in njena dela lahko v prihodnjih tednih ujamete na kar dveh skupinskih razstavah. V Lokarjevi galeriji v Ajdovščini na razstavi novih članov DLUSP Mozaik 2017 (24. marec) ter v Mestnem muzeju Idrija, kjer bo od 6. aprila na ogled razstava Sekcije ilustratorjev ZDSLU. 

FEKK • SVEŽ NABOR KRATKIH FILMOV V LJUBLJANI

$
0
0


Danes se v ljubljanski Kinoteki s prvimi projekcijami začenja letošnja izvedba Festivala kratkega filma FeKK. O njem je več povedala Bojana Bregar, soorganizatorka in selektorka slovenskega tekmovalnega programa, svoj oblikovalski prispevek pa je opisal tudi avtor prenovljene festivalske podobe Jan Virant, s katero otvarjam tudi sveže objave na Pepermintu. Akcija!

KAJ JE FEKK
FeKK je mlad, a ambiciozen festival, na katerem zdaj že tretje leto skrbimo, da se kar čim večjemu občinstvu približa medij kratkometražnega filma, se pravi, predvajamo samo filme, ki so dolgi do 30 minut. Med njimi je veliko študentskih filmov ter filmov mladih avtorjev, seveda pa obstajajo tudi režiserji, ki se tej formi posvečajo skozi celotno kariero, saj kratki film omogoča posebno svobodo filmskega izraza, seveda pa ima tudi svoja posebna pravila, in tako še zdaleč ni takšna »skrajšana verzija celovečerca«, kot si ljudje včasih predstavljajo.


Zgodovina FeKKa se je pravzaprav pričela z nekim drugim festivalom. Osnovna ekipa se je formirala kot slovenska sekcija mednarodnega festivala kratkega filma K3, ki je imel glavni »štab« v Celovcu, ampak smo dokaj kmalu ugotovili, da je ta okvir za vse naše želje in načrte preozek in da bi bilo bolje, če se osamosvojimo. Avgusta 2015 smo tako izpeljali prvi FeKK, z ločenima tekmovalnima programoma slovenskih in mednarodnih (ex-yu) filmov. Vmes smo z isto ekipo začeli delovati tudi kot Društvo za uveljavljanje kratkega filma Kraken, in tudi izven festivalskega okvira pričeli z organizacijo programov, raznih prireditev, predavanj. ekipi smo zagotovo vsi navdušeni nad filmom, nekateri se s tem ukvarjamo tudi profesionalno, na različnih področjih; smo filmski kritiki, režiserji, snemalci, producenti ... 

PO KAJ NA FEKK
Od prve edicije dalje je eden naših glavnih ciljev ta, da v enem tednu, na enem mestu združimo najboljše, kar lahko ponudi to kulturno-geografsko okolje, po čemer se tudi razlikujemo od ostalih festivalov. V ta namen se na našem sporedu bohotita dve tekmovalni sekciji  - prva je posvečena kratkim filmom domačih avtorjev, druga produkciji iz širše balkanske regije. Ampak pri tem se program šele dobro začne. V sekciji FeKKstival, kjer gostimo druge mednarodne festivale, bomo letos dobrodošlico izkazali finskemu festivalu kratkega filma Tampere, ki je eden od petih največjih evropskih festivalov te vrste in ki se bo predstavil z naborom najboljših filmov iz zadnjih let. Zelo smo ponosni tudi na retrospektivo portugalskega režiserja Miguela Gomesa, ki je znan po odličnih celovečercih Tabu in trilogiji 1001 noč, mi pa bomo pokazali njegove kratke filme in to na filmskem traku, kar je poseben zalogaj. Fina zadeva bo tudi program kratkih iz nabora Evropskih filmskih nagrad, ki so tak old world ekvivalent ameriških oskarjem. Pozabiti ne smem na polnočni program VHS bizarnosti Everything is terrible, pa posebni izbor filmov »East of Eden«, ki prinaša kanček vzhodnoevropske eksotike in nenazadnje tudi na dokumentarne filme Luksuz delavnice iz Krškega, ki so tudi z nami že od začetka ... Če še kdo bere na tej točki, potem mu velja čestitati in ga v isti sapi povabiti tudi na letošnjo okroglo mizo, ki se bo šibila pod težo uveljavljenih gostov, ki bodo s poslušalci delili nasvete glede prijav na festivale. Da si pa od vsega tega oddahnemo, bo na predzadnji dan,v petek, organiziran že legendarni (no, skoraj) FeKK party z mikavnim naborom DJ-ev. Celotni program, z lokacijami in naslovi si lahko pogledate na spletni strani

Pa še čisto zadnja stvar: vstop na (skoraj) vse predstave je brezplačen.


ŠE NEKAJ O SVEŽI PODOBI FEKK
Haha, res je sveža! :) Avtor letošnje podobe festivala je Jan VirantZa komentar letošnje FeKK podobe pa sem vprašala kar njega samega, in pravi takole: Za glavno podobo festivala sem si zamislil ilustrativen prikaz predmetov oziroma užitkov, ki se jim predajamo pretežno poleti (čas festivala) in imajo kratek rok trajanja (tako kot kratki filmi). Tem sem v drugi fazi dodal vizualni element, ki asociira na film in tako dobil končne ilustracije. V procesu načrtovanja smo se skupaj odločili, da ne potrebujemo serije ilustracij in na koncu je zmagavalka postala sladoledna lučka. Iz klasičnih sladolednih okusov izhajajo tudi letošnje festivalske barve - jagodno rožnata, borovničevo modra in vanilijino rumena.

Pravi, da se je neizmerno zabaval ob oblikovanju letošnje podobe, ter da je videti, da smo se mi tudi, kar lahko samo potrdim. Malo se bojim, da nam bo zmanjkalo značk in promo materiala že v prvih dneh. Zato pa si lahko vsi, ki vam je podoba festivala všeč, z naše spletne strani brezplačno prenesete ozadja za telefon! Pa se vidimo na FeKKu!


Viewing all 281 articles
Browse latest View live